Zlatý šperk jako nový: 7 jednoduchých způsobů, jak ho vyčistit

Pokud máte doma zlaté šperky, které už nejsou tak lesklé, jako když jste je koupili, můžete je snadno vyčistit v pohodlí domova pomocí několika jednoduchých triků. Špína a mastnota se mohou usadit v záhybech šperků a ztratit tak svůj lesk. Naštěstí je snadné zlaté šperky vrátit zpět do původního stavu. Kromě toho je také možné zlaté šperky nechat vyčistit profesionálně. Abyste udrželi své zlaté šperky v co nejlepším stavu, je také důležité se o ně řádně starat a chránit je před poškozením. Pokud máte šperky s drahokamy, je třeba je čistit a chránit ještě opatrněji.

Jak vyčistit zlato doma?

Existují různé způsoby, jak oživit lesk zlatých šperků, které jsou poškozené nebo zašlé. Mezi ně patří:

  1. Leštění: Zlaté šperky můžete vyleštit pomocí bavlněného hadříku nebo speciálního hadříku napuštěného roztokem zaručujícím lesk a ochranu.

  2. Mýdlo: Na běžné nečistoty, jako je prach nebo mastnota, stačí použít klasické mýdlo nebo odmašťovací prostředek. Šperk omyjte mýdlem a následně opláchněte teplou vodou.

  3. Kyselina citrónová: Zelené skvrny na zlatých špercích můžete odstranit pomocí kyseliny citrónové nebo šťávy z citronu. Šperk ponořte do kyseliny citrónové nebo na něj pokapejte šťávu z citronu a po pár minutách ho omyjte vlažnou vodou. Poté ho vyleštěte hadříkem.

  4. Prášek do pečiva: Naneste prášek do pečiva na vlhký bavlněný hadřík a šperk pomalu a velmi opatrně vyleštěte, abyste jej nepoškrábali.

  5. Cigaretový popel: Smíchejte trochu vody s cigaretovým popelem a použijte tuto pastu na vyleštění zlatých šperků. Opět se snažte být velmi opatrní, abyste šperky nepoškrábali. Poté je opláchněte vodou a osušte.

  6. Povaření ve vodě se saponátem: Přilijte do hrnce s vodou lžíci saponátu, vložte do něj zlaté šperky a nechte je chvíli povařit. Po vyjmutí z hrnce byste měli vidět, jak se mastnota a špína z klenotů vypařily. Opláchněte šperky a osušte je.

  7. Světlé pivo: Dalším způsobem, jak vyčistit zlaté šperky, je použití piva. Pivo může být účinným prostředkem na čištění zlata díky svému obsahu kyselin. Chcete-li vyzkoušet tento způsob, stačí ponořit šperk do sklenice se světlým pivem a nechat ho tam několik hodin, nejlépe přes noc. Poté můžete šperk očistit malým kartáčkem a opláchnout ho vodou.

Jak vyčistit zlato

Jak na čištění zlata pomocí profesionálních prostředků?

Pokud máte raději profesionální prostředky pro čištění zlata, můžete si je koupit v klenotnictví nebo v drogerii. Tyto prostředky jsou speciálně navržené pro čištění zlata a jsou spolehlivou volbou pro ty, kteří se chtějí vyhnout domácím radám. Před použitím těchto prostředků si vždy přečtěte pokyny na obalu a dodržujte je, abyste zabránili poškození šperků.

 • Speciální roztoky: V drogerii nebo klenotnictví si můžete koupit speciální roztoky, které vám pomohou s čištěním zlata. Existuje dokonce i profesionální roztok na zlato, který odstraňuje ze šperků zašlé nečistoty.

 • Ultrazvukové čističky: Pokud máte doma mnoho zlatých šperků, může se vám vyplatit pořídit si ultrazvukovou čističku, kterou používají i sami klenotníci. Přístroj pomocí ultrazvukových vln vyčistí šperky a je vhodný hlavně pro ty s mnoha záhyby, vzory nebo prolisy. Jeho použití je jednoduché, stačí nalít do nádoby potřebný roztok, vložit do něj šperk a přístroj ho pomocí ultrazvukových vln vyčistí. Jeho cena se pohybuje v rámci tisíci korun.

 • Klenotnictví: Pokud chcete mít naprostou jistotu, že vaše zlaté šperky budou vyčištěny dokonale, navštivte odborníka v klenotnictví. Tam vám šperky dokonale vyčistí a budete se nemuset bát o jejich poškození. Odborník vám také pomůže odstranit znečištění zlata způsobené stářím, na které nemusí domácí postupy fungovat.

Jak čistit zlaté šperky s kameny

Když máte zlaté šperky s kameny, musíte být při jejich čištění velmi opatrní. Kamínky se totiž mohou snadno uvolnit a vypadnout ze šperku. Je tedy důležité, abyste při čištění používali jemné pohyby. Je také důležité vědět, jaký typ drahokamu v šperku máte. Některé z nich totiž mohou být poškozeny chemickými prostředky. Diamanty, safíry a rubíny jsou velmi odolné kameny a čisticí prostředky na nich nezanechají žádné stopy. Naopak perly a smaragdy jsou náchylnější na poškození, takže byste se měli vyvarovat domácího čištění šperků s těmito kameny. Pokud máte zlaté šperky s kameny, je lepší je nechat vyčistit odborníky v klenotnictví, abyste se ujistili, že se při čištění nijak nepoškodí.

Jak vyčistit bílé zlato?

Čištění bílého zlata se doporučuje provádět stejným způsobem jako u žlutého zlata. Měli byste si ale dát pozor na to, abyste šperky nepoškodili při skladování nebo nošení. Je důležité je uchovávat v tmavém a suchém místě a před spaním je odložit. Při koupelí byste si je také měli sundat, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Pokud si nejste jistí, jak se o své zlaté šperky starat nebo jak je vyčistit, obraťte se na odborníka.

Pokud by vás take zajímalo, jak se dají vyčistit stříbrné šperky, tak koukněte na tento článek