Šperky z nerezové oceli vs šperky ze stříbra

Nerezová ocel nebo stříbro mají velmi podobný vzhled, nicméně rozdíly mezi nimi jsou velké, jak od složení kovů až po jejich vlastnosti.

Přečtěte si tento článek a pochopte rozdíly!

Svůj každodenní outfit můžete okořenit nějakým tím šperkem. Pokud jde o výběr šperků, stříbro a nerezová ocel jsou jedny z nejoblíbenějších možností, zejména proto, že jsou si podobné. Tím však podobnosti končí, protože nerezová ocel a stříbro se od sebe výrazně liší.

Rozdíly stříbro nebo nerezová ocel?

Níže jsou uvedeny rozdíly a různé výhody a nevýhody stříbra a nerezové oceli.

Pomocí informací v tomto článku si můžete poté vybrat, který z nich nejlépe vyhovuje vašim potřebám a který bude nejlépe reprezentovat váš jedinečný styl.

Nerezová ocel/chirurgická ocel

Nerezová ocel se s oblibou používá, jak pro šperky, tak i také pro příbory a dokonce i chirurgické vybavení. To je způsobeno hlavně jeho schopností nabídnout lepší odraz světla než u ostatních kovů. To dodává nerezové oceli vyšší úroveň lesku, která může oslovit ty, kteří rádi dodají svému outfitu trochu šmrnc..

Nerezová ocel se skládá z různých kovových slitin, které mají různé chemické složení. Existuje přibližně 150 variant tohoto kovu, přičemž nejběžnější je kombinace chromu a oceli.

Tato konkrétní kombinace nabízí odolnost, pevnost a funkčnost oceli; a zároveň nabízí nízkou údržbu a odolnost chromu vůči korozi. Další kovy, které lze použít pro nerezovou ocel, jsou nikl a titan.

Přesto existuje mnoho druhů nerezové oceli. To znamená, že kov použitý pro konkrétní šperk, jako například náušnice z nerezové oceli, se liší od kovu používaného pro potravinářské vybavení, jako jsou příbory.

Všestrannost nerezové oceli přispěla k její popularitě v průběhu let. Nerezová ocel může být použita k napodobení vzhledu chromu nebo cínu. Je také pevnější, odolnější a nabízí neuvěřitelnou odolnost proti poškrábání.

Působivá pevnost a odolnost proti poškrábání z nerezové oceli činí perfektní volbu pro každodenní použití.

Podívejte se na naši nabídku šperků z nerezové oceli.

Stříbro

Stříbro není jen kov. Je také považován za prvek s chemickým symbolem Ag.

Zatímco stříbro není tak vzácné jako jeho příbuzné zlato a platina, stříbro je stále považováno za drahý kov.

Zejména mincovní stříbro se skládá z 92,5 % čistého stříbra a 7,5 % slitiny mědi. Často se používají i jiné kovy – jako je měď, zinek a platina – s čistým stříbrem, protože stříbro je příliš měkké na to, aby se dalo použít na cokoliv odolného nebo funkčního.

Zatímco stříbro je krásné, materiály vyrobené z čistého stříbra mají vyšší šanci, že ztratí svůj původní tvar. Stříbro je velmi jemný kov a má tendenci se snadno ohýbat a zadrhávat. Výsledkem bylo vytvoření mincovního stříbra, to nabízí větší odolnost a funkčnost než čisté stříbro.

Stříbrné šperky, jako jsou náušnice ze sterlingového stříbra nebo náhrdelníky ze sterlingového stříbra, mají často vyraženo 0,925, což naznačuje jejich složení, tedy jako mincovní stříbro. Často je oblíbenou volbou pro šperky díky svým vlastnostem a jemnému lesku, který nabízí.

Nerezová ocel vs stříbro:

Nerezová ocel a stříbro jsou legované kovy. To znamená, že jsou kombinací několika dalších kovů.

Stále však existují rozdíly, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí při rozhodování, který z nich se pro vás lépe hodí.

S ohledem na odolnost a delší životnost má nerezová ocel co nabídnout, protože její kombinace několika různých kovů jí umožňuje odolat neustálému opotřebení při každodenním používání.

Navíc přidání různých kovů umožňuje nerezové oceli, aby byla odolná vůči korozi a poškrábání. Odolnost nerezové oceli umožňuje každodenní nošení bez obav o její vzhled.

Zatímco nerezová ocel je známá svou odolností, stříbro je elegantnější a poddajnější volbou pro složité vzory, jako jsou šperky na zakázku.

Kromě toho je stříbro lehčí ve srovnání s nerezovou ocelí. Vzhledem k tomu, že se jedná o drahý kov, má stříbro větší hodnotu ve srovnání s nerezovou ocelí.

Stojí za zmínku, že stříbro se zakalí mnohem snadněji než nerezová ocel a je náchylnější k poškození a poškrábání.

Abychom to shrnuli, nerezová ocel nabízí zvýšenou odolnost a delší životnost než stříbro díky své přirozené odolnosti proti poškrábání. Díky tomu je lepší pro každodenní použití, zejména pro šperky.

Pokud však chcete něco, co je lehčí a vyzařuje eleganci, pak je správné stříbro. 

Nerezová ocel vs. stříbro: Klady a zápory

Výhody nerezové oceli:

 • Korozivzdorné
 • Těžší konstrukce
 • Zvýšená odolnost
 • Zvýšená odolnost proti poškrábání
 • Větší lesk ve srovnání se stříbrem
 • Unisex
 • Cenově dostupnější ve srovnání se stříbrem
 • Ideální pro každodenní použití
 • Snadné na údržbu nenáročné čištění

Nevýhody nerezové oceli:

 • Při poškození nelze snadno opravit
 • U některých lidí může vyvolat alergické reakce 

Výhody stříbra:

 • Je to dražší kov, ale cenově dostupnější než zlato nebo platina.
 • Nabízí větší tvárnost a všestrannost
 • Snadno s ním vytvoříte složité vzory
 • Lze jej snadno vyčistit a obnovit jeho bývalou slávu
 • V případě poškození lze snadno opravit
 • Nabízí šperkům pěkný lesk, který může dodat vašemu vzhledu punc elegance

Nevýhody stříbra:

 • Náchylnější k poškození, jako jsou škrábance, díky své přirozené měkkosti
 • V porovnání s nerezovou ocelí náchylnější k zašmodrchání
 • Má tendenci být dražší než nerezová ocel

Závěr:

V závislosti na vašich potřebách vám může vyhovovat nerezová ocel nebo stříbro.

Navzdory svému velmi podobnému vzhledu mají obrovské rozdíly – od složení kovu až po jejich vlastnosti.

Nerezová ocel nabízí zvýšenou odolnost a je ideální pro každodenní použití, protože vydrží opotřebení při stálém užívání.

Na druhou stranu stříbro má zase vyšší hodnotu než nerezová ocel a vyzařuje vyšší úroveň elegance, zejména u šperků.

Oba jsou však skvělé kovy, které jsou dostatečně univerzální, aby se daly použít na různé předměty – od šperků až po hudební nástroje.