Jak vyčistit stříbro? 11 jednoduchých triků, jak na to!

Stříbrné šperky a stříbrné příbory mají tendenci časem ztrácet lesk a dokonce zčernat. Jedná se o zakalení – výsledek chemické reakce mezi stříbrem a sírou ve vzduchu. Většina stříbrných šperků a doplňků je dnes upravena velmi tenkou vrstvou rhodia, která chrání kov a činí jej jasnějším a odolnějším. Tento tenký ochranný plášť se však opotřebovává, takže stříbrné předměty snadno zčernají.

Ve skutečnosti stříbrné předměty reagují nejen se sírou ve vzduchu. Parfémy, kosmetika, laky na vlasy, krémy na ruce, oleje z pokožky a dokonce i některé potraviny – mohou způsobit, že kov zmatní a ztratí svůj lesk a barvu. Naštěstí existuje několik jednoduchých a levných způsobů, jak stříbro vyčistit a vyleštit.

1. Hliníková fólie + prací prostředek

Tento čistící trik je vhodný pro mírně zašlé stříbro nebo stříbrné šperky. Do misky vyložte hliníkovou fólií a naplníte ji horkou vodou. Přidáte lžíci tekutého pracího prostředku a dobře promícháte. Vložíte stříbrné předměty dovnitř a necháte je minutu nasáknout. Vyjměte stříbro kuchyňskými kleštěmi, opláchněte vlažnou vodou a položte na papírovou utěrku, aby předměty uschly.

2. Hliníková fólie + jedlá soda

Toto je jeden z nejlepších receptů v našem arzenálu na čištění stříbra. Sodno-hlinitá lázeň je velmi užitečná, když potřebujete vyčistit více věcí nebo větší předměty – jako jsou stříbrné příbory, svícny nebo nádobí. Dno velkého pekáče zakryjte hliníkovou fólií lesklou stranou nahoru. Používejte keramické nebo skleněné nádobí, nikdy kovové, abyste předešli nežádoucím chemickým reakcím. Zalijte vodou a přidejte jedlou sodu. Na každý galon vody potřebujete 1,5 polévkové lžíce sody. Přiveďte k varu a na 15 sekund vložte zašlé stříbro dovnitř. Vyjměte stříbro pomocí kuchyňských kleští. Nechte stříbro na papírové utěrce vychladnout. Všechny skvrny jsou pryč. U nahromaděných, odolných skvrn budete možná muset postup opakovat. Nikdy nepoužívejte tento recept na šperky s drahokamy.

3. Kukuřičná mouka + voda

Pokud vaše stříbro ztratilo lesk, tento recept vám ho pomůže obnovit. Připravte si hustou pastu z vodní kukuřičné mouky a naneste ji na stříbrný předmět. Nechte směs zcela zaschnout a setřete ji ručníkem, aby se povrch vyleštil a obnovil lesk vašich šperků a stříbra. 

4. Zubní pasta

Jedná se o klasický, snadný recept na čištění stříbra. Používejte negelovou a neabrazivní zubní pastu. Vymačkejte z něj malé množství na měkký hadřík nebo papírový kapesník. Krouživými pohyby vetřete na šperky nebo stříbro, abyste je vyleštili a odstranili skvrny. Nechte působit 5 minut a poté zubní pastu opláchněte vodou. Po této proceduře je stříbro čisté a lesklé jako nové.

5. Citronovo-limetková soda

Pokud se váš stříbrný šperk zmatní a zašpiní, namočte je do plastové misky naplněné citronovo-limetkovou sodou. Nechte působit jednu hodinu. Po uplynutí času stříbro vyjměte, důkladně opláchněte čistou vodou a osušte papírovou utěrkou nebo měkkým hadříkem. Tato metoda funguje pouze pro mírně zašlé stříbrné předměty.

6. Prostředek na čištění oken

Čistič oken funguje skvěle nejen na skleněných plochách, ale skutečně pěkně odstraňuje nečistoty a obnovuje lesk stříbra. Nastříkejte trochu na hadřík a začněte drhnout své stříbrné šperky. Pomocí měkkého zubního kartáčku jemně vydrhněte malé detaily a ozdoby. Tento recept nikdy nepoužívejte na starožitné stříbro, jako jsou příbory, svícny, šperky nebo stříbrné doplňky – starožitnosti mohou být velmi křehké. Pokud potřebujete vyčistit starožitné stříbro, investujte raději do specializovaného produktu.

7. Amoniak + voda

Je to snadný způsob, jak rozzářit stříbrné příbory, šperky a doplňky. Připravte roztok 1 díl čirého amoniaku a 2 díly teplé vody. Namočte stříbrné předměty do tekutiny na 10 minut. Po uplynutí času je vyjměte z roztoku, otřete měkkým hadříkem a vyleštěte suchým bavlněným hadříkem, aby se povrch vyleštil. Nedoporučuje se používat čpavek na starožitné stříbro.

8. Bílý destilovaný ocet + jedlá soda

Tento recept není vhodný pro starožitné stříbrné předměty. Přesto je to skvělý způsob, jak obnovit lesk a lesk vašich stříbrných šperků a příborů . Vložte stříbrné předměty do misky vhodné velikosti a zalijte je bílým destilovaným octem. Do misky přidejte jedlou sodu – přibližný poměr je 4 polévkové lžíce jedlé sody na každý šálek octa. Nechte stříbro ve směsi po dobu 1 hodiny. Opláchněte čistou vodou a dobře osušte měkkým bavlněným hadříkem.

9. Jedlá soda + voda

Pokud se na svých stříbrných špercích musíte vypořádat s odolnou skvrnou, připravte si hustou pastu z jedlé sody a vlažné vody. Naneste na znečištěná místa vlhkým hadříkem. Nechte působit 2-3 minuty a poté jemně setřete měkkým hadříkem. Nedrhněte příliš silně, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Pokud jsou malé detaily nebo štěrbiny, použijte měkký zubní kartáček, abyste je dosáhli a vyčistili. Opláchněte šperky studenou vodou a osušte měkkým hadříkem. Vyleštěte stříbro krouživými pohyby.

10. Čištění kečupem

Může to znít divně, ale kečup funguje skvěle, pokud potřebujete ze stříbra odstranit skvrnu. Tato metoda je vhodná, pokud máte k čištění pouze 1-2 stříbrné předměty. Vymačkejte pár kapek kečupu na papírový ručník a jemně otřete zašlé stříbro nebo šperky. Pokud je nahromaděná stará skvrna, naneste kečup přímo na tato místa a nechte působit 15 minut. Poté otřete hadříkem z mikrovlákna a opláchněte vodou. Některé položky, jako jsou efektní svícny nebo stříbrné příbory, mají více detailů. Použijte měkký zubní kartáček, abyste dosáhli mezi štěrbiny a vyčistili skvrnu.

11. Dezinfekční prostředek na ruce

Produkty na dezinfekci rukou jsou rychlým řešením, pokud potřebujete vyleštit svůj stříbrný prsten na cestách. Vytlačte malé množství dezinfekčního prostředku na ruce na měkký papírový kapesník a jemně jej rozetřete. Mat a mírné zašpinění jsou pryč a vaše stříbro je opět čisté a lesklé! Tento recept nezkoušejte na špercích s obrostlými minerálními kameny, protože některé složky dezinfekčního prostředku na ruce by mohly kámen poškodit.