Jak správně čistit šperky?

Snad každá žena možná i muži má doma nějaké šperky. Někteří mjí jen jeden nebo dva, které nosí stále dokola, jiní mají plnou šperkovnici, aby mohli šperky pravidelně střídat podle svých outfitů. Ať už nosíte libovolné množství šperků, je potřeba je po nějakém čase vyčistit, protože žádný šperk, který pravidelně nosíme, nevydrží být krásný po celý život.

Čištění šperků

Domácí čištění šperků

Buďto si můžeme šperky vyčistit sami doma nebo využít profesionální čištění šperků ve zlatnictví. V případě, že se rozhodneme pro domácí čištění, měli bychom se nejprve seznámit s materiálem, ze kterého je daný šperk vyrobený, abychom šperk nepoškodili. 

Podle některých babských rad se na čištění šperků dá použít jedlá soda, ovšem s tím musíme být velice opatrní, protože právě soda je velice agresivní a může šperk poškodit. Dnes se dají koupit různé přípravy, které se smíchají s vodou nebo speciální vaty, které jsou napuštěny různými čistícími látkami. 

Buďte při čištění šperků opatrní 

Někdy se stává, že jsou šperky příliš znečištěny, zejména co se týče prstenů, protože mnoho lidí je nosí na ruce i při vaření nebo při práci na zahradě a pak jsou prsteny plné hlíny, těsta a jiných nečistot. V takovém případě někdy nezbývá nic jiného než sáhnout po kartáčku, abychom špínu dostali ven. Jestliže použijete kartáček, netlačte na něj příliš, abyste si šperk nepoškrábali, mnohem lepší je použít štětec, ovšem ten nemusí být tak efektivní.

Údržba šperků

Jako první věc, co musíme udělat je zhodnotit šperk, který chcete vyčistit. Všechny jemné šperky by měly být čištěny opatrně, obzvlášť některé drahé kameny vyžadují šetrnější přístup, aby nezačaly praskat .

S křehkými materiály – jako jsou perly a kameny vyrobené z mušlí, smaragdů, opálů nebo tyrkysu – by se mělo zacházet s maximální opatrností. Důležitá je také frekvence čištění šperků. Většina jemných šperků by se měla čistit pouze každý druhý měsíc, aby se zabránilo zbytečnému opotřebení. Pokud se přistihnete, že potřebujete nebo chcete čistit šperky častěji, určitě použijte šetrnou metodu a vyhněte se ultrazvukovým čističkám nebo napařovačům. Nadměrné používání domácích ultrazvukových přístrojů může nakonec uvolnit kameny, opotřebovat kov a způsobit ještě výraznější škody. Nechte své šperky dvakrát ročně zkontrolovat důvěryhodným profesionálním klenotníkem, abyste se ujistili, že jsou šperky bezpečně a řádně vyčištěné. 

Čištění prstenu

Staré šperky

V případě, že máte doma nějaký šperk, například prstýnek nebo řetízek po někom, který někdo nosil dvacet nebo více let a ani jednou ho za celou dobu nenechal vyčistit, může to být problém, zejména pokud jsou v prstenu usazené kamínky, protože po tolika letech by při čištění mohlo dojít k tomu, že by se kamínky oddělily, čím by se prsten znehodnotil. 

Samozřejmě to samé platí i na jakýkoliv jiný šperk, který se nosí po dobu několika let a není pravidelně čištěný, jako jsou náušnice, přívěšky a podobně. V takovém případě byste se měli rozhodnout pro profesionální čištění šperků a bohužel se někteří mohou od tohoto čištění distancovat, právě proto, aby nepoškodili daný šperk.

Čištění stříbrných šperků

Dostatečným způsobem, jak udržet stříbro lesklé je rychlé umytí v mýdlové vodě  Smícháte několik kapek jemného mýdla na nádobí(JAR) v teplé vodě a jemně omyjete stříbrné kousky. Opláchněte stříbro vodou a vyleštěte dosucha měkkým hadříkem. 

Prevence 

Šperk slouží k tomu, aby člověka zdobil. Jestliže chceme, aby byly naše šperky stále lesklé a krásné, pak bychom k nim měli přistupovat jako k něčemu výjimečnému, což znamená, že bychom je měli sundávat, například když se myjeme mýdlem nebo používáme mycí prostředky na nádobí, protože to jsou chemie, které mohou poškodit jednu z ochranných vrstev šperku a pak mnohem dříve dochází k opotřebení šperku. Stejně tak je dobré vyvarovat se tomu, abychom na šperk stříkali parfémy a podobně.

Jestliže chceme, aby byly naše šperky lesklé a stálé krásné, tak o ně musíme pečovat a nezapomínat je čistit.

Čištění zlatých šperků

Zlaté šperky jsou krásnou ozdobou, kterou si můžeme dopřát jak při slavnostních příležitostech, tak v běžném denním nošení. Jsou ale také velmi citlivé na různé vlivy a snadno se na nich udržují nečistoty a zažloutnutí. Proto je důležité zlaté šperky pravidelně čistit, aby zůstaly krásné a lesklé.

Existuje několik způsobů, jak vyčistit zlaté šperky doma. Nejjednodušším způsobem je použít saponát a teplou vodu. Stačí si namíchat trochu saponátu s teplou vodou a šperky v této směsi nechat několik minut ponořené. Poté je důkladně opláchněte teplou vodou a osušte do sucha.

Dalším způsobem je použití roztoku octa a vody. K jeho přípravě si smíchejte jednu část octa s dvěma částmi vody a šperky v roztoku nechte ponořené na pět až deset minut. Poté je opět důkladně opláchněte teplou vodou a osušte do sucha.