Aby náušnice v ušní dírce dobře držely a jejich nositelé neměli obavy ze ztráty, musí být šperk opatřen kvalitním zapínáním. Každý typ náušnic má zapínání jiné. Vyplývá to ze samotného provedení šperku, některé zapínání je přímo závislé na designu náušnic. A tak, když kupujete náušnice, může být právě typ zapínání jedním z hlavních faktorů, který ovlivní váš výběr. Hodně bude záležet na tom, zda preferujete vzhled, anebo bezpečnost na prvním místě. I když nutno říci, že většina druhů zapínání je bezpečná. Abyste se jako zákazníci mohli správně rozhodnout, bude dobře, když se seznámíte s charakteristikou jednotlivých zapínání náušnic.

Jedním z nejčastěji používaných zapínání je francouzský, ale též ruský či řecký patent. V tomto případě je celá část zapínání skrytá buď na zadní straně náušnice, anebo v uchu. Proto se využívá u takových náušnic, kde by viditelné zapínání mohlo působit jako rušivý prvek a kazilo by tak celkový dojem.

Zapínání je velmi bezpečné, není však vhodné otevírat je silou. Pokud je francouzské zapínání správně nastavené, půjde rozevřít velice snadno – avšak samo se vám neotevře.

A jak francouzské zapínání vlastně vypadá? U kruhového provedení musí náušnice sestávat ze dvou půlkruhů, ve spodní části spojených kloubem. V horní části předního, zpravidla zdobeného, půlkruhu je navařena zahnutá tyčinka, která se provlékne ušní dírkou. Horní část zadního půlkruhu je uzpůsobena tak, aby se do ní tyčinka zasunula, jakmile zadní část náušnice zaklapnete.

U jiných druhů náušnic je princip francouzského zapínání vlastně velice podobný – vždy totiž vychází z kloubu ve spodní části, který k sobě spojuje přední a zadní kus náušnice. V přední horní části opět najdete tyčinku k provlečení uchem a zároveň k uzavření šperku. Zadní horní část je opět opatřena buď otvorem nebo očkem, které při zaklapnutí zadního dílu na tyčinku dosednou.