Chirurgická nerezová ocel byla původně určena pro biomedicínské účely a v obdobné, leč poněkud vyšší kvalitě, také pro mořské použití (námořní nerezové slitiny), anebo k opláštění jaderného paliva. Nejčastěji je využívána ocel s označením evropské normy 1.4404, americké značení je 316L. Slitina obsahuje chrom, nikl, uhlík, mangan, křemík, fosfor, dusík a molybden v různé poměrové skladbě. Tato chirurgická ocel je pevná, a přitom poměrně lehká, vysoce odolná vůči korozi, a navíc je biokompatibilní. Proto se používá na různé tělesné implantáty, například kloubní náhrady. Další využití je při výrobě potravin a manipulaci s nimi, u farmaceutických produktů – v těchto odvětvích je často vyžadováno minimalizování kovové kontaminace. A protože má chirurgická ocel i řadu dalších pozitivních vlastností a lidská pokožka ji velmi dobře snáší, začaly se z ní postupem času vyrábět také šperky.

A jaké že tyto vlastnosti jsou?

  • barevná stálost
  • nevyvolává alergické reakce čili je hypoalergenní (na obecné kovy s obsahem niklu je alergická značná část populace)
  • vysoká odolnost vůči poškrábání; po letech užívání je tu možnost rozleštění oceli u zlatníka
  • cenová dostupnost

Jedinou nevýhodou je snad to, že není možné upravovat velikosti prstenů a šperky se většinou ani neopravují. To je však již na počátku – tedy při koupi šperku z chirurgické oceli – vykompenzováno velmi příjemnou cenou.

O šperky z chirurgické oceli je nebývalý zájem. Nakupují je nejen teenageři, ale do popředí se dostaly kupříkladu i snubní prsteny z tohoto materiálu. Ten je nejen odolný, jak již bylo výše zmíněno, ale má i vysoký lesk, což je u šperků velká přednost. Vždyť většina z nich, ať jsou to náhrdelníky, prsteny, náramky či náušnice, je vyhledávána nejen kvůli jejich zdobnosti a cenové hodnotě, ale také kvůli třpytu, jasu a lesku.

Šperky z chirurgické oceli se vyrábějí v různých barevných provedeních – mohou mít barvu stříbra, zlata žlutého i růžového, měděné odstíny, ale i černou barvu. Na výběr je tradiční i nadčasový vzhled, jemný pro romantické povahy, v rebelském či ve stylu hippies; povrchové úpravy mají jak vysoký lesk, tak i broušený mat – vybere si opravdu každý. 

Šperky z chirurgické oceli si i po letech zachovávají svůj původní vzhled, a možná i proto se z nich staly skutečně šperky pro všechny.